

kurs RACHUNKOWOŚĆ FUNDACJI i STOWARZYSZEŃ
Zapraszamy na
Kurs
RACHUNKOWOŚĆ FUNDACJI i STOWARZYSZEŃ
w terminie
8; 15; 22 maja 2023 r.
ZDALNIE oraz STACJONARNIE
w B&K w Jeleniej Górze ul. Podwale 27
Kurs trwa 21 godzin lekcyjnych i realizowany jest w trakcie 3 spotkań (zajęcia po 6 godzin lekcyjnych) w godz. 9:00 – 15:00. Zajęcia są realizowane w formie wykładu, ćwiczeń oraz warsztatów.
W związku z niestabilną sytuacją, szkolenie zostanie przeprowadzone hybrydowo, osoby które postanowią zostać w domu/pracy będą miały możliwość połączyć się zdalnie. Osoby które zdecydują się przyjechać, będą fizycznie uczestniczyć w szkoleniu.
Cel szkolenia:
Celem szkolenia jest przedstawienie ogólnych zasad i praktycznych sposobów prowadzenia rachunkowości organizacji pozarządowych. Posiadanie przez te organizacje osobowości prawnej nakłada na nie wiele obowiązków. Szczególny charakter zdarzeń gospodarczych dotyczących działalności statutowej i pozostałej działalności organizacji przysparza wielu kłopotów i trudności nawet bardzo doświadczonym księgowym, którzy wcześniej nie mieli do czynienia z księgowością stowarzyszeń i fundacji.
Ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, definiując działalność odpłatną i nieodpłatną organizacji, nie podaje gotowych rozwiązań stosowanych w rachunkowości stowarzyszeń i fundacji. Konieczne staje się połączenie wiedzy wynikającej z przepisów wielu aktów prawnych oraz doświadczenia księgowych.
Dla kogo przeznaczone jest szkolenie:
Kurs kierowany jest do osób prowadzących lub zamierzających prowadzić księgowość w organizacjach pozarządowych, pracowników działów księgowości takich organizacji, osób prowadzących usługową działalność w zakresie rachunkowości, osób zatrudnionych w biurach rachunkowych oraz osób zainteresowanych praktycznym poznaniem księgowości NGO.
Metody pracy i materiały szkoleniowe: Proces kształcenia na kursie realizowany jest w formie zajęć wykładowo-seminaryjnych z elementami ćwiczeń praktycznych w formie – studia przypadków, angażowaniem słuchaczy do wymiany doświadczeń, spostrzeżeń i wniosków). Stosowane są metody i techniki nauczania skoncentrowane na praktycznych aspektach rozwiązywania problemów.
W czasie zajęć wykorzystywane są autorskie materiały dydaktyczne przygotowane przez wykładowcę. Materiał merytoryczny oparty będzie o przykłady i ćwiczenia, dzięki którym uczestnicy szkolenia będą mogli w praktyczny sposób poznać zastosowanie obecnie obowiązujących przepisów a także podzielić się między sobą doświadczeniem w zakresie omawianej problematyki.
Program:
PROGRAM KURSU;
Dzień 1)
- Istota rachunkowości organizacji pozarządowych
- Podstawowe akty prawne regulujące prowadzenie organizacji pozarządowych i ich rachunkowości
- Statut organizacji
- Polityka rachunkowości. Elementy i wzory polityki rachunkowości.
- Działalność statutowa
- Działalność odpłatna i nieodpłatna pożytku publicznego.
- Przychody i koszty w stowarzyszeniach i fundacjach.
- Koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów
Dzień 2)
Rachunkowość organizacji pozarządowych prowadzących działalność gospodarczą
- Rozpoczęcie działalności gospodarczej
- Polityka rachunkowości
- Zakładowy Plan Kont
- Organizacja pozarządowa jako podatnik VAT
- Sprawozdanie finansowe organizacji prowadzącej działalności gospodarczą
Dzień 3)
Zamknięcie roku i obowiązki podatkowe
- Inwentaryzacja
- Zestawienie obrotów i sald
- Sprawozdanie finansowe
- Deklaracje podatkowe
- podatek dochodowy z uwzględnieniem opodatkowania otrzymanych dotacji oraz kosztów podatkowych finansowanych z dotacji
- podatek VAT z uwzględnieniem opodatkowania otrzymanych dotacji
- zwolnienia podatkowe organizacji pożytku publicznego
Szkolenie prowadzi
Jolanta Korkuz –Doradca podatkowy. Absolwentka Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada wiedzę z zakresu rachunkowości i podatków oraz bogate doświadczenie w tym zakresie. Doświadczenie zawodowe zdobyła zajmując przez wiele lat stanowisko głównego księgowego oraz szefa biura podatków, w jednej z firm energetycznych. Prowadziła szkolenia z zakresu księgowości i podatków w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce. Obecnie prowadzi własną Kancelarię Podatkową specjalizującą się w doradztwie podatkowym oraz rozliczeniach księgowo- podatkowych.
Efektem kształcenia na kursie będzie: poszerzenie posiadanej wiedzy oraz doskonalenie już posiadanych umiejętności zawodowych z zakresu prowadzenia rachunkowości fundacji i stowarzyszeń, umiejętność wykonywania pracy zgodnie z zasadami etyki zawodowej, umiejętność przewidywania skutków i ponoszenia odpowiedzialności za podjęte działania.
Sposób i forma zaliczenia: Formą zaliczenia kursu jest obecność na zajęciach szkoleniowych. Po zaliczeniu kursu słuchacz otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu wydanego na podstawie par. 22 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 marca 2019 roku w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz.U. poz. 652).
Odpłatność za uczestnictwo w szkoleniu stacjonarnie wynosi 950,00 zł netto + 23% VAT , obejmuje wykłady, konspekty wykładowców; serwis kawowy; obiad; zaświadczenie o ukończeniu szkolenia.
Zapisz się już dziś, wypełnij Formularz zgłoszeniowy.
Możesz także pobrać kartę zgłoszeniową i wysłać ją do nas mailowo
oraz oświadczenie o finansowaniu szkolenia ze środków publicznych.