

ROZLICZANIE CZASU PRACY w 2024 roku z Martą Jaromin
Zapraszamy na szkolenie
ROZLICZANIE CZASU PRACY
i planowanie na 2024 rok
– JAK NIE PRZEPŁACAĆ ZA GODZINY NADLICZBOWE
28 lutego 2024 r.
w godzinach 9.oo – 15.oo
B&K w Jeleniej Górze ul. PODWALE 27/5
Marta Jaromin –specjalizacja prawo pracy oraz bezpieczeństwo i higiena pracy. Prowadzący kursy i szkolenia z zakresu: dla specjalistów działów kadr i płac, dotyczące m.in. czasu pracy i wynagrodzeń, prawa pracy dla kadr zarządzających jaki i pracodawców, bezpieczeństwa pracy i nadzoru nad warunkami pracy związków zawodowych i społecznych inspektorów pracy pracownik Państwowej Inspekcji Pracy – Okręgowy Inspektorat Pracy we Wrocławiu. W trakcie kilkunastoletniej pracy w charakterze starszego specjalisty, obecnie jako inspektor pracy zajmuję się m. in. : przygotowywaniem opinii prawnych z zakresu prawa pracy, wydawaniem decyzji administracyjnych oraz szeroko rozumianą współpracą z partnerami społecznymi. Wykształcenie m.in. Absolwentka: Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydziału Filologicznego Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2005 roku aktywny wykładowca i trener szkoleń oraz kursów z zakresu prawa pracy w różnych formach edukacyjnych, kierowanych do różnych grup zawodowych w tym do związków zawodowych.
Celem szkolenia
jest przekazanie, usystematyzowanie i pogłębienie wiedzy niezbędnej dla prawidłowego tworzenia harmonogramów czasu pracy (tzw. grafików), rozliczania czasu pracy z uwzględnieniem występujących w trakcie przyjętego okresu rozliczeniowego planowanych i nieplanowanych okresów nieobecności pracownika w pracy. Szkolenie pozwali na zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w procesie planowania obsady stanowisk i zarządzania czasem pracy.
Adresaci szkolenia
- specjaliści w zakresie naliczania wynagrodzeń posiadający wiedzę w zakresie ubezpieczeń społecznych zainteresowani jej poszerzeniem
- specjaliści ds. kadr i płac, księgowi, osoby prowadzące działalność
- osób, które na co dzień zajmują się planowaniem, rozliczaniem oraz ewidencjonowaniem czasu pracy pracowników, w szczególności kadry kierowniczej, pracowników działów kadr, personalnych, pracowników działów prawno-organizacyjnych.
Czas trwania kursu: 7 godzin lekcyjnych (godzina lekcyjna to 45 minut),
Program
PLANOWANIE I ROZLICZANIE CZASU PRACY
Zmiana grafiku w toku rozpoczętego okresu rozliczeniowego – WSKAZÓWKI jak dokonywać zmian, żeby nie naruszać przepisów?
Wprowadzenie ruchomego czasu pracy czyli dwukrotna praca w tej samej dobie.
Wprowadzenie dłuższego okresu rozliczeniowego – wady, zalety, pułapki – podpowiedzi praktyczne.
Co z nockami i pracą nadliczbową rodziców – opiekunów dzieci do lat 8?
Wyjścia w godzinach pracy – jak udzielać by nie przepłacać.
Wyjścia prywatne – podpowiedzi praktyka w oparciu o Stanowisko Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej z 22 lipca 2022 r.
Odpracowanie wyjścia w nocy, w dniu wolnym, w niedzielę lub święto.
Wyjście prywatne niepełnosprawnego, a odpracowanie w innym dniu i nadgodziny.
Czas pracy a urlop pracownika.
Wezwanie pracownika do pracy po godzinach wykorzystania urlopu wypoczynkowego.
Przebywanie w miejscu wykonywania pracy poza normalnymi godzinami pracy, a także w czasie obowiązkowego odpoczynku na podstawie wyroku Sądu Najwyższego z 8 lutego 2023 r., I PSKP 19/22.
ZATRUDNIANIE NIEPEŁNOETATOWCÓW A CZAS PRACY.
Praca ponadwymiarowa to jeszcze nie nadgodziny.
Ustalenie limitu nadgodzin w umowie niepełnoetatowca – przykłady na zapisanie limitu – wskazówki.
Jak rozliczać godziny ponadwymiarowe, a jak nadliczbowe niepełnoetatowca.
Praca niepełnoetatowca w niedzielę i święto – rozliczenie – Stanowisko Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej z 2 września 2021 r.
CZAS PRACY W INFORMACJI O WARUNKACH ZATRUDNIENIA
Jak zapisać zasady przechodzenia pracownika z jednej zmiany na drugą – przykłady.
Jak opisać nadgodziny w informacji o warunkach zatrudnienia (wzory)?
Jak zapisać okresy odpoczynku po zmianach w informacji o warunkach zatrudnienia
Jak zapisać przerwy w nowej informacji o warunkach zatrudnienia (wzór)?
Jak zapisać normę i wymiar w nowej informacji o warunkach zatrudnienia
Zakazy pracy w nadgodzinach w nowej informacji o warunkach zatrudnienia – wyjaśnienia Głównego Inspektoratu Pracy.
Nieplanowane nadgodziny powyżej 9 godziny na dobę – co z informacja o przerwach?
UPRAWNIENIA PRACOWNIKÓW RODZICÓW A CZAS PRACY.
Praca nadliczbowa rodziców, opiekunów dzieci do lat 8.
Odmowa na obniżenie etatu przysługujące pracownikowi uprawnionemu do urlopu wychowawczego na podstawie wyroku SN z 21 czerwca 2022 r., II PSKP 97/21.
NADGODZINY PRACOWNIKÓW Z ORZECZENIEM O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI.
Efektem kształcenia na kursie będzie: poszerzenie posiadanej wiedzy oraz doskonalenie już posiadanych umiejętności zawodowych z zakresu przepisów związanych z czasem pracy, zasadami tworzenia grafików i sposobem prowadzenia ewidencji czasu pracy, umiejętność wykonywania pracy zgodnie z zasadami etyki zawodowej, umiejętność przewidywania skutków i ponoszenia odpowiedzialności za podjęte działania.
Sposób i forma zaliczenia: Formą zaliczenia kursu jest obecność na zajęciach szkoleniowych. Po zaliczeniu kursu słuchacz otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu wydanego na podstawie par. 22 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 marca 2019 roku w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz.U. poz. 652).
Odpłatność za uczestnictwo w szkoleniu wynosi 380,00 zł netto + 23% VAT= 467,40 brutto, obejmuje wykłady, konspekty wykładowców; serwis kawowy i obiad; zaświadczenie o ukończeniu szkolenia.